Aktualności

Aktualności

Chcesz ograniczyć spalanie? Przeczytaj nasz poradnik!

Na zużycie paliwa wpływa wiele niezależnych od kierowcy czynników. Jednak stosując się do kilku prostych zasad, można znacznie obniżyć poziom spalania.

Spokojniej znaczy ekonomicznie.

Jeździj pewnie i nowocześnie.

Bez stresu: jeżdżąc spokojnie i płynnie, a także mniej hamując i pozwalając, by samochód toczył się z taką prędkością, jak pozostałe pojazdy, oszczędzasz paliwo i nerwy. Zasada ta ma zastosowanie także na autostradzie – zamiast 160 km/h lepiej jechać 130 km/h i oszczędzać. Spokojna i przewidująca jazda często pozwala również uniknąć stania w korkach.

 

 

 

 

 

Szybsze zmiany biegów, rzadsze wizyty na stacji.

Zawsze jeździj na możliwie najwyższym biegu.

Wcześniejsze włączenie wyższego biegu pozwoli Ci zaoszczędzić paliwo. To mit, że jazda na niskich obrotach szkodzi silnikowi. Silniki TDI i TSI bez problemu jeżdżą 30 km/h na trójce - rozwijają dużą moc już przy 2000 obr./min. Włącz drugi bieg zaraz po rozpoczęciu jazdy. Pamiętaj też, że przy zmianie biegów w górę możesz przeskoczyć jeden poziom. Zawsze wybieraj najwyższe możliwe przełożenie – większość samochodów będzie z łatwością jechać 50 km/h na piątym biegu. Jeśli samochód nie szarpie i nie wydaje nieprzyjemnych dźwięków, oznacza to, że prędkość obrotowa nie jest za niska.

 

 

 

 

 

Pozwól autu się toczyć.

Wykorzystuj odcinianie dopływu paliwa.

0,0 litrów – jeździj za darmo! Stosując odpowiednie techniki jazdy, zaoszczędzisz naprawdę dużo. Czy wiesz, jak osiągnąć "aktualne spalanie" równe 0,0 l/100 km? Pozwól samochodowi toczyć się na biegu. Dzięki odcięciu dopływu paliwa do silnika nie spali on absolutnie nic. Używaj tej techniki wtedy, gdy możesz jednocześnie wykorzystać hamowanie silnikiem. Czyli podczas zjeżdżania ze wzniesienia lub zbliżania się do czerwonego światła. Natomiast wciśnięcie sprzęgła jest szczególnie efektywne, gdy wiesz, że samochód może się toczyć na dłuższym odcinku.

 

 

 

 

Komfortowe zużycie paliwa.

Używaj urządzeń dodatkowych z umiarem.

Możesz zaoszczędzić nawet 2 litry paliwa. Urządzenia dodatkowe sprawiają, że podróż jest wygodniejsza, ale używane bez umiaru powodują, że staje się ona także droższa. Paliwo zużywa między innymi klimatyzacja - i to całkiem sporo. Latem, przy wolnej jeździe, do obniżenia, a następnie utrzymania temperatury we wnętrzu, zużywasz dodatkowo nawet 2 l/100 km! A przecież istnieją alternatywne sposoby chłodzenia samochodu – wnętrze można przewietrzyć przed rozpoczęciem podróży lub w trakcie, otwierając okna. Podczas jazdy zwracaj uwagę na to, które urządzenia dodatkowe są aktualnie włączone i czy potrzebujesz ich w danym momencie.

 

 

 

 

 

Wysokie ciśnienie, niskie spalanie.

Sprawdź ciśnienie w oponach.

Oszczędzanie paliwa zaczyna się jeszcze przed rozpoczęciem jazdy. Możesz zaoszczędzić aż do 15% paliwa, po prostu regulując ciśnienie w oponach. Pompując opony do ciśnienia zalecanego przy pełnym obciążeniu samochodu (wartości są widoczne na klapce wlewu paliwa), zmniejszysz opór toczenia, a tym samym spalanie. Przy zakupie opon zwróć szczególną uwagę na to, by posiadały jak najniższe opory toczenia. Pozwoli to zaoszczędzić nawet 3% paliwa. Dodatkowo, tego rodzaju opony są cichsze od standardowych.

 

 

 

 

 

 

Chłodna kalkulacja z ciepłym silnikiem.

Unikaj krótkich tras.

Silnik zużywa najwięcej paliwa, gdy jest zimny, dlatego postaraj się ograniczać jazdę na krótkich dystansach. Przy częstym pokonywaniu krótkich odcinków samochód może zużywać nawet 30 l/100 km! Zaplanuj dzień tak, by wiele spraw załatwić za jednym wyjazdem. Dzięki temu silnik Twojego samochodu szybciej osiągnie temperaturę roboczą i będzie zużywał znacznie mniej paliwa.

 

 

 

 

 

 

Oszczędzanie pójdzie Ci gładko.

Stosuj olej lekkobieżny.

Olej o wysokiej jakości pozwala zaoszczędzić nawet do 5% paliwa: im szybciej silnik zostaje poprawnie nasmarowany, tym szybciej zmniejszają się jego emisje. To szczególnie ważne przy rozruchu na zimno i na krótkich dystansach. Dobry olej powinien mieć jedną, ważną cechę –  szybko się rozprowadzać.

Pod tym względem najlepiej sprawdzają się oleje lekkobieżne. Dzięki nim zaoszczędzisz nawet 5% paliwa w porównaniu z tradycyjnym olejami. Prawie wszystkie Volkswageny są fabrycznie napełniane olejami lekkobieżnymi.

 

 

 

 

Wybierz linię najmniejszego oporu.

Zmniejsz opór powietrza.

Aerodynamika jest jednym z głównych czynników wpływających na zużycie paliwa, zwłaszcza przy dużych prędkościach. Nadwozie Twojego Volkswagena zostało zaprojektowane w ten sposób, by opór aerodynamiczny był jak najmniejszy. Akcesoria montowane na dachu, na przykład bagażniki czy uchwyty na rowery, przydają się podczas wycieczek, jednak negatywnie wpływają na opór powietrza. Dlatego warto je zdemontować między jednym a drugim wypadem na narty czy na rower.

 

 

 

 

 

Lekkie oszczędzanie.

Unikaj niepotrzebnego obciążenia.

Każdy kilogram bagażu zwiększa zużycie paliwa. 100 kg oznacza spalanie większe nawet o 0,3 l/100 km. Dlatego regularnie sprawdzaj zawartość bagażnika. Możesz zaoszczędzić także przy tankowaniu: napełniaj zbiornik tylko do połowy. Pełny zbiornik zwiększa masę samochodu, a tym samym zużycie paliwa.